Лісові господарства України, які щорічно продають більш, ніж 25% заготовленої деревини, повинні реалізовувати її через відкриті онлайн торги в системі Прозорро.Продажі. таке зобов’язання у лісгоспів виникло з лютого 2020 року, коли вступила в силу Постанова №1178, відповідно до якої продаж української деревини в промислових масштабах повинен здійснюватися виключно через електронні відкриті торги. Раніше цей цінний український природний ресурс продавався на основі «відкатів».

Об’єм одного лоту не повинен бути меншим за 150 кубометрів лісу, а його вартість повинна перевищувати 200 тисяч гривень.

Як опублікувати лот та продати деревину

Продавцями необробленої деревини на Прозорро.Продажі є державні лісгоспи, що здійснюють регулярну санітарну вирубку лісів. Для публікації лота лісгосп повинен спочатку зареєструватися на електронній торгівельній платформі та підписати з цим майданчиком електронний договір про співпрацю.

Для виставлення лоту необхідно скористатися особистим кабінетом користувача, який буде автоматично створений відразу після реєстрації на сайті торгівельного майданчику. Для публікації лоту потрібно буде вказати такі дані: назву лоту та його детальний опис, стартову ціну, дату початку аукціону, інформацію про склад та контактні дані продавця. Також необхідно указати приклад договору купівлі-продажу. Якщо з виставленням лоту виникнуть труднощі, то продавець може звернутися за допомогою до кваліфікованих менеджерів торгівельної платформи. Дізнатися більше про те, як створити лот та заключити договір купівлі-продажу, написано тут https://sale.uub.com.ua/ru/filter/wood.

Після закінчення аукціону та визначення переможця організатор торгів має 1 добу на те, щоб перевірити документи переможця. Далі продавець лоту повинен підписати протокол за допомогою ЕЦП (його попередньо вже підписав переможець тендеру та сам торгівельний майданчик). Завершальним етапом буде підписання договору купівлі-продажу. На це система дає 10 діб.

Як придбати лот

Для придбання лоту необхідно також зареєструватися в системі, щоб була можливість подати заявку на участь в торгах. Учасник також повинен сплатити гарантійний внесок. Якщо він не стане переможцем аукціону, цей внесок йому буде повернений у повному обсязі. Розмір гарантійного внеску складає 5% від початкової вартості лоту. Проводяться аукціони з продажу деревини по англійській схемі, тобто на підвищення ціни. Дуже багато цікавої інформації для потенційних покупців знаходиться на сайті УУБ sale.uub.com.ua.

Прозорро.Продажі – це система, що створена державою для того, щоб зробити ринок держмайна більш прозорим. Це стосується і ринку деревини, так як вона також являється державним майном. Завдяки роботі цій системи за декілька років вдалося ліквідувати значну кількість корупційних схем з продажу цієї цінної сировини. Тут немає корупції, домовленостей та змов, тому торги проходять чесно, відкрито та прозоро.