Біткоін-транзакції здійснюються за допомогою програм, названих гаманцями Біткоін. Біткоін-гаманець дозволяє користувачам зберігати закриті та відкриті ключі, переглядати баланси, пов’язані з відкритими ключами, і створювати Біткоін-транзакції. Можна сказати, що гаманець схожий на програмне забезпечення онлайн-банкінгу, відкритий ключ — на номер рахунку, а закритий ключ — на пароль.

На біржах на кшталт https://www.bybit.com/ru-RU/ ви також можете отримати аналог гаманця, але якщо вам потрібен повний доступ до своїх активів, краще використовувати інші опції.

Закриті ключі та публічні адреси

Публічні адреси — це проста розуміння концепція: вони дозволяють людям отримувати Біткоін, і кожна публічна адреса має баланс, що пов’язаний з ним (цей баланс — сума всіх транзакцій, що з цим рахунком у публічній бухгалтерській книзі). Як і адреса електронної пошти або номер банківського рахунку, публічна адреса може бути передана будь-кому.

Із закритими ключами трохи складніше. Якщо ви користуєтеся послугами стороннього «охоронця», наприклад, Coinbase, вам не потрібно знати, як працюють закриті ключі (оскільки такі організації, як Coinbase, є «охоронцями», які забезпечують збереження ваших коштів для вас). Однак якщо ви використовуєте гаманець, де контролюєте свої «закриті ключі», то важливо розуміти, яку роль відіграють закриті ключі. Той, хто володіє закритим ключем від адреси Біткоін, має доступ до балансу, пов’язаного з цим гаманцем.

Закритий ключ дозволяє людям відправляти Біткоін, створюючи підпис, необхідний для переміщення балансів, пов’язаних з відповідною публічною адресою. Іншими словами, мати набір закритих та відкритих ключів – це все одно що мати ключі від сейфа чи пароль від банківського рахунку! Як ви розумієте, закриті ключі ніколи і нікому не слід передавати.

Пам’ятайте, що немає центрального банку, тому немає і відділу скарг. Якщо ви втратите свої закриті ключі, ви втратите свої кошти – і крапка. Ось чому деякі люди віддають перевагу кастодіальним послугам (але навіть з ними ви повинні переконатися, що ваш рахунок захищений).

Як транзакції потрапляють з гаманця до блокчейну

Коли транзакція підписується за допомогою закритого ключа, створюється тип криптографічного коду, який називається токеном. Токен — це рядок букв і цифр, що вказує на конфіденційні дані, але не містить самих конфіденційних даних. У цьому випадку токенізовані дані дозволяють власнику закритого ключа довести, що він володіє Біткоіном, пов’язаним з адресою, без необхідності транслювати свій закритий ключ усьому світу.

Транзакції включають токенізовані (зашифровані) частини та деякі ключові публічні дані транзакції (наприклад, публічні адреси та кількість відправлених Біткоінів). Почати працювати з криптовалютами ви можете вже зараз, використовуючи майданчик https://www.bybit.com/uk-UA/