Із-за того, що тривалий час до аукціонів з продажу арештованого майна не було відкритого доступу, на цьому ринку не вистачало потенційних покупців, так як торги велись закрито і лише серед обмеженого кола осіб.

Конфісковані активи могли місяцями продаватися на торгах та врешті решт збувалися практично задарма, із-за чого кредитори втрачали свої кошти, а також страждали і самі боржники, майно яких продавалося за безцінь. Аукціони, що існували раніше в системі СЕТАМ, були непрозорими. Впевнитися в цьому можна завдяки великій кількості скандалів, пов’язаних з використанням корупційних схем продажу такого майна.

Суть таких схем біла в тому, що організатор торгів (представник виконавчої служби) навмисно знижував ціну на майно боржника, щоб продати його конкретному покупцеві, від якого він отримає за це хабарі. Але наразі ці схеми вже не діють, так як арештоване майно в Україні продається на відкритих онлайн торгах в системі Прозорро. Почитати про це, щоб дізнатися більше цікавого, можна на сайті Української універсальної біржі https://uub.in.ua/post/StartrinkuzemlvUkranrealzatsyacherezelektronnauktsoni_1.

Переваги системи Прозорро для продажу арештованого майна

По-перше, з використанням цієї системи з’явилося значно більше потенційних покупців, тому конфісковане виконавчою службою майно тепер продається швидко. Це допомогло ліквідувати ще один розповсюджений вид махінації, коли підприємство, що було оголошене банкрутом, продовжувало працювати, поки його арештоване майно тривалий час знаходилося на продажі.

По-друге, з появою великої кількості бажаючих придбати цікавий лот, на арештоване майно почала формуватися справедлива ціна, чому посприяла вільна конкуренція між учасниками торгів. Таким чином, конфісковане у боржників майно вже не продається за безцінь, а його вартість може навіть доходити до ринкової.

По-третє, відтепер держава може контролювати збут арештованого майна та отримувати прибуток від його продажу. Раніше багато грошей осідало в кишенях посадових осіб, які мали доступ до системи продажу таким майном.

На даний час придбати цікавий об’єкт, що відноситься до категорії арештованого майна, можна через УУБ – Українську універсальну біржу, яка акредитована в системі Прозорро. Ця товарна біржа працює понад 20 років, тому має великий досвід налагодження ефективної взаємодії між покупцями та продавцями. Для придбання лоту та підписання електронного договору купівлі-продажу навіть не потрібно нікуди їхати. Уся процедура здійснюється в онлайні.