Електронні торги – це процедура, що обов’язково проходить з дотриманням всіх вимог та правил, прописаних в системі ПроЗорро. Центральна база даних наразі має активний вплив на всі конкурентні процедури, тому замовникам й учасникам не залишається нічого окрім як слідувати всім вимогам та дотримуватись закладених правил.

Скориставшись послугами української енергетичної біржі або іншого сервісу з акредитацією в ПроЗорро, ви маєте можливість за допомогою фільтру самостійно обрати, який формат проведення електронних торгів є для вас найбільш зручним.

Перед цим, ви можете перейти на сайт https://www.ueex.com.ua/auctions/gas-cost-calculator й більше дізнатися про формування ринкових цін. Це та інформація, що справді є корисною та не буде зайвою для ознайомлення.

Який формат торгів краще обирати користувачам

Варто усвідомити той момент, що дуже багато залежить від того, які саме закупівлі планується робити, якою є мета проведення закупівель, якими є їх обсяги й так далі. Є дуже багато моментів, які потрібно враховувати перед тим, як приймати такі рішення.

Всього прийнято розрізняти три основні групи торгів, а саме:

  • Закриті – за назвою не важко здогадатися, що вони проходяться поза очима звичайних користувачів. Більш того, закритий формат вказує на те, що інформація про результати також не буде публікуватися в відкритий доступ. Даний формат торгів може бути актуальний лише в тому випадку, коли мова йде про закупівлі, які направленні на оборонне забезпечення країни та інші напрямки, що мають відношення до стратегічних сфер в державі. Участь в таких торгах можуть взяти лише ті користувачі, що отримують відповідне запрошення, яке дозволить їм це зробити;
  • Обмежені – такий формат торгів дає досить багато прав замовнику, який може особисто визначити декілька основних компаній й надіслати їм запрошення для участі в конкурентній процедурі. Така форма торгів може бути актуальна у випадку, коли є конкретна кількість компаній, які мають можливість надати певні послуги або провести поставку якоїсь продукції. Відповідно, мова може йти про наявність певних сертифікатів та ліцензій;
  • Відкриті – ця форма вважається найбільш розповсюдженою та часто використаною. Основна причина, чому такі торги настільки популярні – це доступність. Будь-який користувач, що пройшов реєстрацію на одному з майданчиків та має відповідний перелік документів, має змогу подати свою пропозицію для участі в таких торгах.

Говорячи саме про ці три типи торгів, найкращим варіантом завжди будуть відкрита процедура. Головна її перевага – це прозорість та публічність. Це означає, що інформація про результати таких торгів відразу потрапляє до системи ПроЗорро і кожен бажаючий може дуже легко отримати до неї доступ.

Головна рекомендації для користувачів, яке беруть участь в такому форматі вперше – це ознайомитись з термінологією й основними вимогами до учасників. Перш за все, потрібно звертати увагу на тендерну документацію та оформлення заявки. 

Сучасні електронні майданчики зазвичай пропонують послуги технічної підтримки, яка завжди готова вийти на зв’язок та запропонувати допомогу користувачам у вирішенні питань. 

Що можна назвати малою приватизацією

Приватизація – це не щось нове для України і ця процедура розпочалась вже в перший рік після отримання незалежності. Приватні особи стали масово викуповувати найбільш цінні та стратегічні активи держави з метою отримання від них максимального прибутку в майбутньому.

На сьогодні, майже всі стратегічні сфери встигли перейти в приватні руки, що є скоріше недоліком. При цьому, наразі дуже популярним напрямком в електронних торгах вважається мала приватизація. Такі оголошення можна знайти на всіх електронних майданчиках, причому кількість їх дуже стрімко зростає.

Питання ж полягає в тому, що саме називається малою приватизацію та що можна придбати на таких торгах.

Мала приватизація – це передача державної власності до приватних рук, але за умови, якщо сума лоту не перевищує 250 мільйонів гривень.

Що стосується майна, яке може таким чином продаватися на електронних майданчиках, то серед актуальних лотів можна привести такі приклади, як:

  • Земельні ділянки;
  • Нерухоме майно;
  • Транспортні засоби;
  • Електроніка та сервери;
  • Акції компаній;
  • Адміністративні приміщення.

Є дуже багато напрямків, які можуть пропонувати величезний перелік майна, що підлягає малій приватизації.

Важливо зазначити, що сама процедура є досить серйозною, тому вона повинна відбуватись виключно в рамках діючого законодавства. Це означає, що всіх норм повинен дотримуватися не лише організатор лоту, але й учасники, що надсилають свої пропозиції для того, щоб взяти участь в такому аукціоні.