Електронні торги в ПроЗорро проводяться на регулярній основі. З кожним днем кількість нових лотів, які з’являються на електронних майданчиках лише збільшується. Подібна тенденція вказує на те, що формат електронних торгів набирає ще більшої популярності.]

Почати варто з того, що незалежно від того, про який саме формат торгів йде мова, вони обов’язково проводяться на правилах, прописаних в системі ПроЗорро. Більш цього, саме центральна база даних є основним органом контролю, що спостерігає за всіма процедурами та гарантує учасникам прозорість та рівні права для кожного.

ТБ Українська енергетична біржа – це лише один з десяти електронних майданчиків, які ви зможете найти, якщо перейдете на сайт ПроЗорро.

Якщо ви бажаєте більш детально ознайомитись з біржовими котируваннями, індексами та іншими статистичними показниками, то ви можете перейти за цим запитом https://www.ueex.com.ua/rus/exchange-quotations/natural-gas та взяти щось корисне для себе.

Основні формати проведення торгів в ПроЗорро

Коли мова заходить про електронні торги, люди помилково вважають, що це одна процедура, що завжди проходить за єдиним сценарієм. 

Насправді, електронні торги можуть досить серйозно відрізнятися, залежно від того, який формат був взятий за основу:

  • Відкриті торги – частіше за все проводяться в тих випадках, коли є потреба в звичайні закупівлі товарів або ж отриманні якихось послуг. В такому випадку, максимально допустиме обмеження – це 200 тисяч гривень. Якщо говорити про виконання якихось робіт, то цей показник зростає до 1.5 мільйонів гривень. Для старту торгів потрібно щонайменше 2 учасника, запитання можна подавати протягом 10 днів з моменту закінчення терміну, відведеного на відправлення заявок. Можливість подати скаргу діє всього лиш 4 дні;
  • Спрощена закупівля – може проводитися в тих випадках, коли є потреба в проведенні закупівлі товарів або ж послуг, коли їх сумарна вартість не перевищує 50 тисяч гривень. В даному форматі торгів можливість подачі скарг до АМКУ відсутня. Для початку торгів достатньо 1-го учасника. В користувачів є можливість подання вимоги у випадку винесення неправомірного рішення й на це дається 48 годин;
  • Допорогова закупівля – за принципом дуже сильно нагадує спрощену процедуру, тому що для старту достатньо 1-ї поданої заявки. Запитання та пропозиції можна подавати протягом всієї закупівлі;
  • Переговорна процедура – це формат, який вже вважається неконкурентним, тому і проводиться він вже без використання системи ПроЗорро. Такий варіант перемовин допускається лише як виняток, коли є реальні підстави, що прописані в діючому українському законодавстві. Відповідно, організатор процедури має можливість опублікувати оголошення про бажання укладання домовленостей. У випадку винесення неправомірного рішення, в учасника є можливість його швидкого оскарження;
  • Конкурентний діалог – такий формат може бути дійсним у випадку, якщо замовник не має можливості чітко визначити якісні та інші критерії робіт або ж послуг. Конкурентний діалог ділиться на два основних етапи. На першому етапі у користувачів є можливість надіслати свої пропозиції, не вказуючи конкретної ціни. Вже на другому етапі, учасники все ж надсилають свої цінові пропозиції, на основі яких виноситься відповідне рішення.

Навіть це ще не весь перелік торгів, які можуть проводитися в системі ПроЗорро. Як приклад, це може бути переговорна процедура для оборонних потреб країни, що проводиться на особливих умовах й інформація про яку може залишатися в таємниці.

Хто дає відповідь на вимогу в ПроЗорро

Навіть система ПроЗорро з своєю репутацією не завжди може гарантувати, що замовники торгів та закупівель будуть завжди приймати правильні рішення, орієнтуючись тільки на діюче українське законодавство.

Прийняття не зовсім обґрунтованого рішення – це часте явище і саме для таких ситуацій системою ПроЗорро була створена можливість оскарження.

Це можна робити двома основними способами:

  • Подання скарги – заява є платною і вона направляється відразу до антимонопольного комітету країни, що напряму розглядає конкретну взяту ситуацію та виносить приказне рішення;
  • Подання вимоги – це безкоштовна процедура і направляється вона саме до замовника торгів. Система ПроЗорро зобов’язує замовника в обов’язковому порядку давати розгорнуту відповідь на всі отримані вимоги.

Варто зазначити, шо вимога – це документ, який не має якоїсь конкретної форми, за якою його потрібно оформляти.

Учасник має можливість у вільній формі підготувати свою вимогу та подати її на розгляд замовникові. У випадку, якщо організатор закупівлі не відповідає на отриману заявку, учасник має повне право на те, щоб звертатися до вищих органів порядку.